Endodonti, Kanal Tedavisi

Endodonti yani kanal tedavisi ile kök kanalları temizlenen dişler görevlerine devam ederler.

Eğer dişin kök kanallarındaki canlı doku veya pulpa, diğer adı ile sinirler, iltihaplanmışsa veya canlılığını sürdüremeyecekse kanal tedavisi gerekir.

Çünkü bu dokunun vücuttaki diğer dokular gibi kendini yenileyip tamir edmez. Derin çürükler, diş üzerinde yapılan dolgu, diş kesimi gibi işlemler; dişte oluşan kırık ve çatlaklar pulpanın iltihaplanmasına yol açabilir. Ayrıca dişe gelen travmalarda, dişte herhangi bir çatlak ya da çürük olmasa da pulpanın iltihaplanmasına ve hasar görmesine yol açabilir. Eğer iltihaplı pulpa tedavi edilmezse, ağrıya ve abseye neden olur.

Eğer, sıcak ve soğuğa karşı uzun süreli bir hassasiyet varsa, çiğnerken ağrı oluryorsa, kendi kendine başlayan özellikle de geceleri olan bir diş ağrısı varsa yada dişte renk değişimi, dişe yakın bölgedeki lenf düğümlerindeki ağrı yada elle hissedilen şişlik varsa kanal tedavisine gidilebilir.

Diş hekimleri hastalarını genellikle kanal tedavisi uzmanı olan Endodontiste yönlendirirler. Endodontist dişin kök kanalındaki zarar görmüş pulpayı yani damar-sinir paketini çıkarır, kök kanallarını temizleyip şekillendirdikten sonra kök kanalını doldurur. Kanal tedavisi sonrası dişe dolgu ya da porselen kaplama yapılır. Bütün bu işlemlerden sonra dişiniz diğer dişler gibi görevine devam eder.

Kanal tedavisi ile bazı dişler kurtarılamayabilir. Kanallara girilememesi, köklerdeki kırıklar, yeterli kemik desteğinin olmaması veya dişin restore edilemeyecek kadar harap olması başlıca nedenlerdir.