Genel Bilgilendirme

Diş Hastalıkları ve Diş Tedavisi konusunda Sıklıkla Sorulan Sorular


İmplant Tedavisinin faydaları nelerdir?

İmplant tedavisi, sağlam, rahat ve güvenilir bir diş tedavisi uygulamasıdır. İmplantlar üzerine yapılan protezler, gerçek dişlerin yerini alırken en doğal yapıyı oluştururlar. Eksik dişlerin tamamlanması sürecinde, sağlıklı dişlere dokunulmamış olur. Tüm protezlere oranla çok daha uzun ömürlüdür. Normalde diş kaybının etkileri fizyolojik olduğu kadar psikolojik de olacaktır. İmplant tedavisi, doğal dişin yerine geçen bir özel uygulama olarak, diş kayıplarının yol açacağı her türlü soruna kesin ve en sağlıklı çözümü getirmektedir.


Diş tedavisi kapsamında yapılan implant her yaşta uygulanabilir mi?

İmplant her yaşta uygulanabilen bir diş tedavisi olup sadece, gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir.

Erişkinlerde implant için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana implant tedevisi uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar .


Kanal Tedavisine neler neden olur? 

  • Dişe veya çeneye gelen darbe,
  • Derin çürük nedeniyle meydana gelen fiziksel irritasyon,
  • Çürük nedeniyle kök ucu iltihaplanmış, dişeti şiş bir azı dişi
  • İleri diş eti hastalıkları,
  • Yüksek yapılmış, kapanış tam ayarlanmamış dolgu ve protetik yapılar,
  • Yanlış uygulanmış ortodontik tedaviler.

 

20 yaş dişleri (3. Büyük Azı) ağız ve diş yapısını bozar mı?

Genelde 20 yaş dişleri diş dizilerini bozmaktadır. Bunu daha 20 yaş dişleri çıkmadan 15-16 yaşlarında çekilen Panoramik Radyografi'lerde bu dişlerin aldığı pozisyonlar görülür ve gerekli ise dişler daha çıkmadan çekilir.

Ortodontik tedavi geçirmiş hastalarda bu dişlerin problem olup olmayacağı tedavi yapan Ortodondist tarafından belirlenir ve hastaya bilidirilir. Yapılan tedavinin kalıcılığı açısından çok önemlidir.

 

Protezler ne kadar sürede yenilenmelidir?

Ağız içerisindeki dokular sürekli bir değişim içerisindedir. Bu yüzden protezleiniz bir süre sonra ağızınıza tam olarak uyum gösteremeyebilirler. Diş hekiminize düzenli olarak kontrole giderseniz diş hekiminiz sizi bilgilendirecektir.

 

Bonding nedir?

Bonding dişteki kırık ve çatlakları onarmanın ya da özellikle ön dişlerde şekil ve renk değiştirmek için kullanılır. Önce yapıştırılacak kompozit malzemenin rengi ile doğal dişinizin rengi birbirine uyumlu hale getirilir. Daha sonra dişiniz hafifçe törpülenerek buraya yapıştırma malzemesinin sıkı yapışmasını sağlamak için bir jel sürülür. Kompozit malzeme uygulandıktan sonra dişe oturtulup, yüksek yoğunluklu ışıkla sertleştirilir. Daha sonra da doğal görünüm için parlatılır. Bonding küçük alanlar üzerinde etkilidir çünkü daha geniş alanlar kırılmaya müsaittir.

 

Diş Ağrınız mı var?

Diş ağrısı diş çürüğünün erken bir işareti olabilir. Bir ya da iki günden uzun süren sürekli bir ağrı fark ederseniz, diş hekiminize başvurun; dişlerinize müdahale edilmesi gerekiyor olabilir. Diş çürüğü çocuklarda da ağrıya neden olur, bu nedenle aynı kurallar çocuklar için de geçerlidir. Eğer çocuğunuz sürekli bir ağrıdan şikayet ediyorsa, bir sonraki diş hekimi ziyareti programınızı mümkün olduğu kadar erkene almalısınız. Ayrıca, diş ağrısının yanı sıra ateşiniz de varsa ya da nefes almakta ya da yutkunmakta zorlanıyorsanız diş hekiminizi derhal görmelisiniz.

Bu arada, diş hekiminizin muayenehanesine gitmenize kadar geçecek zamanda diş ağrılarını ve acıyı azaltacak bazı adımlar atabilirsiniz.

  • Dişlerinizin arasında ağrıya neden olabilecek yiyecekleri temizlemek için diş ipiyle temizlik yapın. Çocuğunuz diş ağrısı yaşıyorsa, diş ipiyle dikkatlice temizlik yapmasına yardım edin.
  • Ağzınızı ılık su ile çalkalayın ve suyu tükürün. Bu işlem aynı zamanda ağrıya neden olan yiyecek parçacıklarının çıkmasına yardımcı olabilir.
  • Reçetesiz satılan bir ağrı kesici deneyebilirsiniz. Diş eti dokusu üzerine ya da dişinizin içerisine aspirin ya da diğer ağrı kesiciler yanmaya neden olur. 

 

 

Diş eti hassasiyeti önemli midir?

Eğer sıcak, soğuk, tatlı, ekşi veya çok fazla asitli yiyecek ve içecekler; soğuk hava şartları dişlerinizin ağrımasına ya da hassaslaşmasına neden oluyorsa; dişleriniz hassas demektir.

Diş hassasiyeti genellikle dişeti hastalıkları veya dişeti çekilmesi nedeniyle diş köküne yakın olan bölgelerde dentin dokusunun açığa çıkması sonucunda oluşur. Dişeti çekilmesi oldukça yaygındır. Diş kökünde, dişin kuron bölümünde yer alan mine gibi koruyucu bir diş tabakası bulunmaz. Bunun yerine oldukça yumuşak bir tabaka olan sement kökleri kaplamaktadır. Bu kayıp sonucunda diş kökündeki dentin açığa çıkar. Yanlış ve sert şekilde dişleri fırçalamak veya aşındırıcı oranı çok yüksek diş macunu kullanılması diş minesinin aşınmasına ve dentin dokusunun açığa çıkmasına neden olabilir. Turşu benzeri fazla asitli yiyeceklerin tüketilmesi, dişte erozyona ve diş yüzeyinde erimeye neden olarak dentin tabakasını açığa çıkarabilir. Buna ek olarak blumia rahatsızlığı (kişinin kendini kusturması) da ağızda meydana getirdiği asitler nedeniyle diş erozyonuna ve hassasiyete neden olabilir. 

Diş hekiminize hassas dişiniz konusunda bilgi vermeniz önemlidir. Diş hekiminiz muayene yaparak, problemin dentin hassasiyeti olup olmadığını belirler ve sizin için uygun olan tedaviyi önerir. Eğer dişleriniz hassassa diş fırçalamak kabusa dönüşebilir. Durumun tersine, dişleriniz ağrıdığı için daha az fırçalarsanız da daha fazla dişeti hastalığı ve diş çürüğü oluşma riski ortaya çıkmaktadır.

Sıcak, soğuk, tatlı, ekşi veya asitli yiyecek ve içeceklerden sonra hissedilen ağrı, derin diş çürüğünün veya kırık bir dişin belirtisi de olabilir. Bu durumda diş hekiminiz dolgu yapacak ya da başka bir tedavi uygulayacaktır.

Diş hassasiyeti oluşma riskini, dişeti hastalıklarını ve dişeti çekilmesini önleyecek şekilde ağzınızı temiz tutarak azaltabilirsiniz. Diş hekiminiz tarafından önerildiği şekilde dişlerinizi fırçalar, diş ipi kullanır ve daha az aşındırıcı bir diş macunu kullanırsanız, diş hassasiyeti oluşturma riskini azaltabilirsiniz.