Ağız Diş ve Çene Cerrahisi

Çene cerrahisi, ağız ve dişlere bağlı kistler, tümörler gibi patolojilerin yanı sıra diş ve çene kırıkları, çene kemiği içinde gömük kalmış dişlerin çıkartılması, protez yapımına yardımcı olmak için ağız içi dokularında yapılan düzeltmeleri içerir.

Ağız Diş ve Çene Cerrahisi diş hekimliğinde özelleşmiş bir alandır ve ağız, diş ve çene bölgesindeki hastalıkların tanısının ve yapılacak tedavilerinin, klinik ve radyografik olarak belirlendiği ve diş ve çene yapıları ile onların çevre dokularındaki hastalıkların cerrahi tedavilerini içerir.

Ağız boşluğu içerisinde yer alan yumuşak doku (yanak, damak, dil, dudak gibi) ve sert dokuları (dişler, kemikler, eklem) ilgilendiren her türlü rahatsızlığın teşhisini ve cerrahi tedavisini lokal anestezi, genel anestezi veya sedasyon altında ameliyathane ortamında operasyonlar yaparak gerçekleştiren bir bölümdür.

Diş çekimleri, 20 yaş dişi çekimleri, gömülü diş operasyonları, implantlar, çene kırıkları tedavisi, çene tümörlerinin, çene ve çevre dokuları apse ve kistlerinin saptanması ve tedavisi, protez ve ortodontik tedavi öncesi dokuların düzenlenmesi vs gibi olgular çene cerrahisi kapsamındadır.

Çene-yüz bölgesi ağrıları, alt çene eklemi hastalıkları tükürük bezi rahatsızlıkları, bazı sistemik hastalıkların ağız içerisindeki belirtilerinin saptanması ve tedavisi de çene cerrahisinin çalışma alanı içindedir. Aynı zamanda implantların çeneye yerleştirilmesi, implant için yeterli kemiğin bulunmadığı durumlarda kemik greftleri konulması gibi ileri implant cerrahisi uygulamaları da yer almaktadır.

Çene cerrahisinin çalışma alanı içinde olan diğer bir konu ise, doğumsal veya sonradan gelişen çene yüz anomalileridir. Bunlar arasında sıklıkla rastlanan damak-dudak yarıkları, alt veya üst çenenin ileride veya geride konumlanması nedeniyle çiğneme fonksiyonunun ve estetiğin bozulduğu durumlar gelmektedir.

Ağız diş çene hastalıkları ile ilgili cerrahi işlemler lokal anestezi altında yapılabileceği gibi, genel anestezi altında da uygulanabilmektedir.