Diş ve Çene Röntgeni

Diş ve çene röntgeni diş hekiminin diş yada çene ile ilgili problemleri teşhis etmesine yardımcı bir yöntemdir.

Diş ve çene röntgeni klinik muayenede görülemeyen dokuları göstermede kullanılır. Son yıllarda geliştirilen dijital teknikler sayesinde yüksek kaliteli görüntüler daha kısa sürede ve daha az radyoaktif ışın kullanılarak doğrudan bilgisayara aktarılmaktadır.

Ağız içi muayene ile sadece büyük çürükler teşhis edilebilirken, diş ve çene röntgeni ile başlangıç çürükleri tespit edilebilir. Ya da ağızdaki absenin hangi dişten kaynaklandığı, dişlerdeki yapı bozuklukları, kök kırıkları, kist ya da tümörler röntgenle tespit edilebilir.

Muayene odalarında hasta koltukta oturuyorken ağız içinden çekilenler Periapikal radyografilerdir. Yaklaşık 3 diş ve yakın dokular aynı anda görüntüye sığar daha geniş alanın görüntüsünü almak için çok sayıda çekmek gerekir.

Panoramik Radyografi (Röntgen)’de ise ağız dışına yerleştirilen tek filme alınan görüntü ile tüm dişler, alt-üst çene ve çevre dokular birarada izlenebilir. Sorun yaşanan bölgenin yanında belirti vermeyen, gizli kalmış problemlerin de erken teşhis edilmesini sağlar.

Gerektiğinde başvurulan Bilgisayarlı Tomografi ve 3 Boyutlu Görüntüleme Teknikleri sayesinde çalışılan bölgelerin görüntüsü en ince ayrıntısına kadar incelenir.