Diş Dolguları

Diş Dolguları

Streptokok adlı bir bakterinin dişte oluşturduğu çürük önce özel frezlerle teminir. Eğer dişteki çürüme çok derinse, sıcak-soğuk hassasiyetinin önüne geçmek için koruyucu bir tabaka koyarak izolasyon sağlanır ve hangi diş dolgu maddesinin koyulacağına karar verilir.

Günümüzde kullanılan dolgu maddelerinin çoğu sadece dişe tutunur, yapışmaz. Diş dolgusu yapılırken bazı tutucu önlemler alırlar. Bu önlemler özel tutucu oyukların hazırlanmasıyla mümkün olur. Diş dolgusunda önce iyi bir kavite (oyuk) hazırlanır; ve dişe yapılacak dolguyla çürümeden önceki doğal biçimi tekrar verilmeye çalışılır.

Diş dolgu maddesini seçerken Diş hekimleri maddenin arka dişlerde çiğneme basıncına dayanabilmesini; ön dişlerde mümkün olduğunca fark edilmemesini; dişe ve diş özüne zarar vermemesini göz önüne alırlar.

Diş dolgusu maddesi olarak, eskiden beri kullanılan amalgam dolgu (hastaların tabiriyle gri dolgu), ışınlı dolgular ve kompozit dolgular vardır. Dişteki çürük ön bölgede ise estetik açıdan ışınlı dolgu, arka bölgedeyse, diş eti altındakilerde gümüş dolgu izolasyonu daha kolay sağladığı için tercih edilir.

Son yıllarda özellikle arka bölgeler için üretilen ışınlı dolgular, gümüş dolgu kadar sert, yoğun ve sağlam olduğunda genelde ışınlı dolgular kullanılmaktadır. 

Genelde, bir diş dolgusu süresi yaklaşık 30 dakikadır. Küçük dolgular için anesteziye gerek yoktur ancak derin dolgularda mutlaka yapılması gerekir.