İmplant Tedavisi

İmplant doku dostu maddelerden yapılmaktadır, böylece kemik tarafından rahatlıkla kabul edilebilirler ve çene kemiğinde 10 yıldan fazla, hatta bir ömür boyu kalabilirler.

Diş implantları, travma, çürük, endodontik veya periodontal patolojiler sebebi ile çekim endikasyonu bulanan ve kaybedilen eksik dişlerin telafisi amacı ile atravmatik cerrahi operasyon tekniğiyle çene kemiklerine yerleştirilerek diş kökü işlevini gören, genellikle kök veya vida formunda, çoğunlukla titanyum ve alaşımlarından mamül cisimlerdir. Diş implantlarının kemiğe kaynama haline osseointegrasyon denir.

İyi bir diş implantı tedavisinde implantı uygulamadan önce çene kemiği yoğunluğu ve hacmi, doğal dişlerin sayısı, yeri ve sıklığı, diş etlerinin durumu, karşıt çenedeki dişlerin sayı ve durumu kontrol edilmelidir.

Günümüzde kullanılan diş implantları çene kemiğine yerleştirilen saf ve özellikle biyokompatibil (vücut tarafından kabul edilen) titanyum vidalardır. Diş hekimi bu yapay kökler üzerine kron, köprü veya hareketli protezleri bağlayabilir. Yaklaşık 3 - 6 ay içinde kemik implant yüzeylerini yaygınca kavrayacak ve sıkıca çene içinde tutacaktır. 

İmplant tedavisi kapsamında yapılan implantlar protez veya köprü ayağı olarak görev yaptıkları için dişler tekrar fonksiyonel ve estetik görünümlü hale gelirler.

İmplantlar doku dostu maddelerden yapılmaktadır, böylece kemik tarafından rahatlıkla kabul edilebilirler ve çene kemiğinde 10 yıldan fazla, hatta bir ömür boyu kalabilirler. 

Genelde implant tedavisi lokal anestezi ile muayenehane ortamında rahatlıkla yapılabilen bir işlemdir.

Yetersiz ağız ve diş bakımı, implant çevresinde enfeksiyona neden olabilir ve bu durum bir implant ömrünü kısaltabilir. Bu nedenle hasta implant ve ağzının bakımına mutlaka hassasiyet göstermelidir ve diş hekimine en az 6 ayda bir kontrole gelmelidir.