Ortodonti

Ortodontik tedavi çene-yüz bölgesinin estetiği için oldukça etkili diş tedavisidir.

Ortodonti, diş-çene-yüz bölgesini ilgilendiren bozuklukların oluşumunu önlemek; mevcut sorunların ilerlemeden tedavi etmek; bununla birlikte iyi bir estetik fonksiyon (kapanış, çiğneme, konuşma, gülme) sağlamayı hedefleyen bir uzmanlık dalıdır. Genelde 10-13 yaş gurubundaki hastalar bu sorunu yaşamaktalarsa da erişkinlerde de bu tedavi yapılmaktadır. 

Ortodontik tedaviler çene-yüz bölgesinin estetiği için  oldukça etkili tedavilerdir. Dişlerinizin formu ve yapısı düzgün ancak dizimi bozuk ise ortodontik tedaviler idealdir. Yetişkinlerde ortalama 9 ay- 2 yıl arasında değişen sürelerle yapılan bu tel tedavisi ile dişlerinizde hiçbir aşındırma yapılmasına gerek kalmadan güzel bir gülümsemeye kavuşabilirsiniz. 

Telleriniz ve braketleriniz çıkarılıp tedavi sonlandırıldıktan sonra da, ideal bir gülümseme için dişlerinize neler yapılabilir diye genel bir inceleme yapılır. Dişleriniz temizlenir. Ortodontik tedavi sonrası fotoğraflarınız çekilir. Sonuç röntgenleriniz alınır.  

Ortodontik tedavi sonrası braketlerin çıkarıldıktan ortalama 1-2 hafta sonra dişetleriniz normal şeklini alır. Simetrik olmayan dişetlerinize gingivoplasti ya da gingivektomi yapılması gerekebilir. 

Ortodontik tedavi bazen implant uygulamaları ile beraber yapılması gerekebilir. İmplant, ortodontik tedavi sonrası yerleştirilmesi gereken yere yerleştirilir. Ortalama 2-3 ay beklenir ve üzerine diğer dişlerinizle uyumlu porselen dişiniz yapılır.

Ortondonti sabır gerektiren tedavilerdir. Ortodonti ve implant bereber yapılan tedavilerde çarpıcı değişiklikler olur ve hasta ile hekimin yüzünü güldürücü sonuçlar elde edilir.