Protez

Protez, dişlerinin tümünü veya bir kısmını kaybetmiş hastalara uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Dişlerin ve çevre dokuların çeşitli nedenlerle madde kaybına uğradığı ya da tamamen yok olduğu, yani kaybedildiği durumlarda, onları onarmak ya da yerine konması için kulllanılan, hazırlanmış materyallere protez adı verilir.

 

 Protez Çeşitleri 

  • Sabit Protezler (Kron-Köprü benzeri protezler)
  • Hareketli Protezler (Total ve bölümlğü protezler)
  • İmplanüstü Protezler
  • Esneyebilir, hareketli protezler

 

Yeni protezler ilk birkaç hafta hatta ilk birkaç ay rahatsız edici gelebilir. Yemek yemek ve konuşmak için protezlere biraz alışmak gerekir. Dolgunluk veya gevşeklik hissi normaldir, yanaklarınızın kasları ve diliniz protezi yerinde tutmayı öğrenecektir. Aşırı tükürük akışı, dilin yeterli boşluk bulamama hissi ve meydana gelen hafif tahrişler ya da ağrı normaldir. Rahatsızlık hissederseniz kontorl için diş hekiminize gidin.

Zamanla, protezler yıpranır ve bu nedenle düzeltilmesi, yeniden yapılması veya yeniden yerine oturtulması gerekecektir. Yeniden oturtma, mevcut protez dişleri dururken tabanını yeniden yapmak anlamına gelir. Ayrıca siz yaşlandıkça, ağzınız doğal olarak değişecektir. Bu değişiklikler, protezlerinizin gevşemesine yol açacak, çiğnemeyi güçleştirecek ve dişetlerinizi tahriş edecektir.

Diş muayenesi için yılda bir kere diş hekiminize görünmeniz gerekir.